środa, 16 lutego 2011

Jak przygotować zwierzę do narkozy

Autorem artykułu jest Lek.Wet.


W przebiegu wielu chorób występuje konieczność przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym czyli pod narkozą. Jest to stresująca sytuacja dla każdego właściciela niezależnie od tego czy jest to zabieg ratujący życie tudzież kosmetyczny.


W przebiegu wielu chorób występuje konieczność przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym czyli pod narkozą. Jest to stresująca sytuacja dla każdego właściciela niezależnie od tego czy jest to zabieg ratujący życie tudzież kosmetyczny. Z narkozą związane jest tzw. ryzyko narkozy co najlepiej wyjaśnić jest zdaniem "zwierzę nie wybudziło się nie podając nam przyczyny". Zakłada się, że dzieje się tak z powodu nadwrażliwości na dany składnik leku. Wówczas przy podawaniu standardowych dawek leków (czyli takich, które zostały opracowane na podstawie wieloletnich badań i przyjętych za bezpieczne) u takiego zwierzaka powodują zapaść oddechową lub krążeniową czego konsekwencją jest śmierć pacjenta. Lekarz zawsze uprzedza o ryzyku narkozy, gdyż właściciel musi zdawać sobie sprawę, że pewnych rzeczy nawet najlepszy specjalista nie jest w stanie przewidzieć. Z ryzykiem narkozy wiążą się także komplikacje związane ze specyfiką stosowanych leków w celu uspokojenia i zniesienia bólu.
Aby zmniejszyć ryzyko narkozy trzeba odpowiednio przygotować zwierzę, gdyż podobnie jak człowiek nie może ono z marszu wejść na salę operacyjną.
Oto kilka podstawowych i uniwersalnych zaleceń, których należy bezwzględnie przestrzegać przed planowanym zabiegiem operacyjnym:

1. Przed planowanym zabiegiem należy wprowadzić głodówkę, najczęściej na 12h przed lub w przypadku operacji związanej z ukł. pokarmowym nawet do 24-36h przed zabiegiem. Zwierzęciu można podawać tylko wodę do picia.

2. Pozwól załatwić się psu/kotu przed przyjazdem do lecznicy. Zapobiegnie to późniejszemu niekontrolowanemu wypróżnianiu się na stole operacyjnym, co może doprowadzić do groźnych w skutkach komplikacji.

3. Po operacji zwierzęciu należy zapewnić spokój i ciszę. Należy umieścić go w zaciemnionym pomieszczeniu i nie układać na fotelach czy wersalkach. Podczas wybudzania pierwsza wraca świadomość natomiast w drugiej kolejności koordynacja ruchu. W związku z tym zwiększa się ryzyko urazów, w trakcie prób zeskakiwania lub wchodzenia na wysokie przedmioty. Wokalizacja lub niepokój podczas wybudzania jest wynikiem przeczulenia na bodźce dochodzące ze środowiska, a nie z powodu bólu. Po każdym zabiegu zwierzę powinno dostać leki p-bólowe.

4. Po zabiegu nie należy od razu karmić zwierzęcia. Leki stosowane podczas narkozy upośledzają perystaltykę jelit, dlatego należy się spytać kiedy i co można podać pupilowi.

5. Stosuj się do zaleceń lekarza. Przychodź na wizyty kontrolne, podawaj leki w dawkach i okresach czasu zaleconych przez weterynarza. Pomoże to zmniejszyć ryzyko zakażenia przed operacją lub pomoże w rekonwalescencji po zabiegu.

6. CHROŃ RANĘ. To niestety zadanie właściciela. Lekarz powie czy zwierzę ma nosić kołnierz, ubranko ochronne lub zaproponuje inny sposób ochrony rany. Zwierzę odczuwa dyskomfort, stąd najczęściej bierze się nadmierne zainteresowanie raną co prowadzi do jej rozlizywania bądź gryzienia. Spowalnia to proces gojenia, może prowadzić do rozchodzenia się brzegów rany lub jej martwicy.

7. Zalecenia odnośnie ruchu po operacji omawianie są indywidualnie w zależności od rodzaju przeprowadzanego zabiegu. Zazwyczaj jest to ograniczenie ruchu do 14 dni po zabiegu.

PAMIĘTAJ! Lekarz może zmienić lub zmodyfikować zalecenia w stosunku do Twojego zwierzęcia. Związane jest to z rodzajem wykonywanego zabiegu i stanem faktycznym pacjenta. Każdego pacjenta traktuje się indywidualnie, bo każdy jest wyjątkowy.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz